Aktualności


Beskid Sądecki

Beskid Sądecki jest najbardziej na wschód wysuniętą częścią Beskidów Zachodnich. Granicę zachodnią i południową stanowi dolina Dunajca natomiast wschodnią Przełęcz Tylicka. Można wyróżnić tu dwa podstawowe pasma górskie: pasmo Radziejowej, z najwyższą górą Beskidu Sądeckiego - Radziejową 1.262 m n.p.m., oraz pasmo Jaworzyny Krynickiej z Jaworzyną 1.114 m n.p.m. Pasma te znajdują się w utworzonym w 1987 roku Popradzkim Parku Krajobrazowym.


Beskid Sądecki jest bardzo rozległym i urozmaiconym pasmem górskim. Każdy przyjeżdżający tu turysta znajdzie coś dla siebie. Zadowoleni więc będą zarówno ci turyści, którzy przyjadą tu pochodzić po górach, pojeździć na nartach, jak również ci, którzy chcą po prostu odpocząć w specyficznym mikroklimacie. Można tu znaleźć wiele pamiątek historii, zabytków; min. Szlak Architektury Drewnianej. We wschodniej części Beskidu wiele jest zabytkowych Cerkwi, oraz drewnianych domów łemkowskich.

Perłą architektury tych terenów jest Krynica, z urokliwym o każdej porze roku deptakiem. Innymi miejscowościami wartymi obejrzenia są na pewno Muszyna, Żegiestów-Zdrój, a także położone nad Popradem - Leluchów, Łomnica i Wierchomla.

Piwniczna-Zdrój

Miasteczko uzdrowiskowe z pijalnią wody mineralnej zagubione w górach, leżące w dolinie rzeki Poprad, na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego.


Występujące w okolicy wody mineralne, malownicze tereny oraz górski klimat decydują o wysokich walorach uzdrowiskowych Piwnicznej.


W Piwnicznej znajduje się także przejście graniczne ze Słowacją, a przez cały rok odbywają się liczne imprezy sportowo-kulturalne organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury, gdzie również znajduje się Piwniczańskie Muzeum Regionalne.

Piwniczna-Zdrój to miejscowość, gdzie nikt nie powinien się nudzić. Otoczona górami, zawsze była znakomitym miejscem do odbywania wycieczek, aktywnego wypoczynku w bliskim kontakcie z naturą - uprawiania turystyki pieszej oraz rowerowej.

Dlatego też właśnie tutaj w 1906 r. wytyczono pierwszy w Beskidach szlak turystyczny. Prowadził on z Piwnicznej przez Eliaszówkę do Jaworek i Szlachtowej. Dziś także możemy powędrować tym szlakiem jak również 282 kilometrami szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności w Beskidy i Pieniny. Stąd zawędrujemy m.in.: na Eliaszówkę (1023 m n.p.m.); do Rytra przez Niemcową (1026 m n.p.m.); na Halę Pisaną (1078m n.p.m.), na Radziejową (1263m n.p.m.), na Obidzę i Wielki Rogacz (1182m n.p.m.)

Nowy Sącz

Sądecki Park Etnograficzny:

XIX wieczne zagrody chłopskie z terenu Sądecczyzny
wiejskie warsztaty rzemieślnicze
XVII wieczny dwór szlachecki
amfiteatr, widownia mieści ok. 400 osób
Kościół pw. św. Piotra i Pawła z Łososiny Dolnej
łąka z grillem położona przy wejściu do skansenu w pobliżu stawu
XVIII wieczne cerkwie grekokatolickie
Osiedle Cyganów Karpackich
Ekspozycja kolonistów józefińskich


Rynek w Nowym Sączu:

Nowosądecki Rynek został wytyczony w 1292 roku i stanowił wtedy 12 cześć miasta. Z Rynku wybiega 10 ulic pod kątem prostym, te z kolei wraz z przecięciami stanowią zabytkowy, średniowieczny układ miejski. Zwartą zabudowę stanowią zabytkowe, jednopiętrowe kamieniczki, przebudowane po pożarze miasta w 1894 roku. Na środku Rynku stoi Ratusz, powstały po pożarze starego w 1894 roku w stylu eklektycznym. Uwagę zwraca wysunięta wieża z zabytkowym zegarem. Nową atrakcją sądeckiego Rynku jest pomnik papieża Jana Pawła II wraz z multimedialną fontanną.  Pomnik wysoki na 7 metrów zaprojektował Czesław Dźwigaj. Obok pomnika stoi multimedialna fontanna papieska. 5 min po każdej pełnej godzinie fontanna wygrywa melodie, natomiast 4 razy dziennie, o godzinach 8, 12, 16 i 20  wygrywa 20 minutowy program.

Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój zwana "perłą polskich uzdrowisk" jest malowniczo położona w paśmie Beskidu Sądeckiego, w dolinie pomiędzy trzema górami: Krzyżową (812 m n.p.m.), Parkową (741 m n.p.m.) i Jasiennikiem (775 m n. p.m.). Klimat uzdrowiska jest bardzo sprzyjający oraz leczniczy dzięki wysokiemu położeniu (średnio 400-600 m n.p.m.). Krynica-Zdrój znana jest przed wszystkim ze swoich źródeł leczniczych, posiada kilka pijalni wód, gdzie za opłatą można posmakować różnych wód mineralnych. W 1997 roku uruchomiono kolejkę gondolową na Jaworzynę Krynicką (1114 m n.p.m.), która może przewieźć nawet 1200 osób na godzinę. Miasto jest ważnym ośrodkiem sportów zimowych oraz punktem wypadowym na szlaki turystyczne Beskidu Sądeckiego. Natomiast najbardziej znanym wydarzeniem kulturalnym jest Europejski Festiwal Opery i Operetki im. Jana Kiepury. 


Największym wydarzeniem polityczno-gospodarczym jest odbywające się na początku września Forum Ekonomiczne, które ściąga do Krynicy-Zdroju wielu bardzo ważnych polityków, przedstawicieli biznesu i gospodarki.